Našim strankam smo na voljo z vsemi nasveti v zvezi z barvanjem in premazovanjem, ki jih potrebujejo. Na voljo smo vam za vsa vprašanja, od specifikacij do priprave barv in premazov, nanosa in naknadne nege.
Tukaj vam nudimo odgovore na najpogosteje zastavljena vprašanja v zvezi s pleskanjem.
V: Kakšne so vrednosti odbojnosti svetlobe (LRV)?
O: Vsaka barva ima vrednost odbojnosti svetlobe, ki predstavlja delež svetlobe, ki se odije od površin; višja vrednost pomeni, da je barva svetlejša. To je izraženo z lestvico od 0–100, pri čemer ima absolutna bela vrednost 100 in absolutna črna vrednost 0.
Pri načrtovanju prostorov, ki morajo biti v skladu z odobrenim dokumentom, del M – dostop do stavb in njihova uporaba, je postala vrednost odbojnosti svetlobe (LRV) ključnega pomena. Ta dokument opredeljuje zahteve po kontrastiranju določenih površin z njihovo okolico. Po priporočilu odobrenega dokumenta, del M, mora biti med kritičnimi površinami razlika 30 točk, kar slabovidnim osebam pomaga pri uspešnem gibanju po stavbah in jim daje občutek za dimenzije prostora.
Ljudem z normalnim vidom razlike v barvnih odtenkih ali intenzivnosti barve zagotavljajo zadosten vizualni kontrast. Vendar pa je pri slabovidnih glavna značilnost površine, ki jim pomaga razločiti razlike v barvi, količina svetlobe, ki jo površina odbija.
V: Ali mi lahko zagotovite barvo, ki je enaka barvi mojega predmeta X?
O: Da, svoj predmet prinesite v lokalni pleskarski center Johnstone‘s. Tam bodo s spektrofotometrom skenirali vašo barvo in vam ponudili barvo, ki jo imamo v ponudbi, ki je najbolj podobna barvi, ki jo iščete.
V: Zakaj ima moja barva drugačen videz?
O: Številni dejavniki lahko povzročijo, da je barva videti drugače kot takrat, ko ste jo prvotno izbrali. Če barvo izbirate na spletnem mestu, se končna barva, ki jo dobite, lahko močno razlikuje, saj so med nastavitvami različnih zaslonov mogoče velike razlike. Ali je na barvno karto, s katere izbirate barvo, barva nanesena ali natisnjena? Barvne karte, na katere so nanesene barve, so izdelane tako, da so nanje naneseni majhni kvadratki mokrega barvnega pigmenta, medtem ko se pri tiskanju uporablja barvna shema CMYK in se lahko med različnimi tiskalniki te barve razlikujejo. Če ste barvo nanesli, so lahko stene videti drugače glede na čas v dnevu ali vir svetlobe v okolju, kjer barvate. Barvo vedno izbirajte tam, kjer jo nameravate nanesti, saj boste le tako lahko natančno videli, kako svetloba vpliva na barvo. V prostorih, ki so obrnjeni proti severu, so barve lahko videti hladne in modrikaste, medtem ko je v prostorih, ki so obrnjeni proti vzhodu, svetloba zjutraj topla, vendar pa zvečer ta preide v ladno.Predlagamo vam, da si pridobite preizkusne lončke ali vzorce, ki vam omogočajo, da prepleskate manjšo površino in nekaj časa preizkušate različne možnosti, preden se dokončno odločite.
V: Svojo hišo sem prebarval z Johnstone‘s Smooth Masonry premazom. Kaj je bel prašek, ki je ostal na manjšem delu, kjer se je odluščil premaz?
O: Beli prašek pogosto nastaja zaradi naravnih soli, ki nastajajo zaradi vlage. Gre za t. i. pojav izsoljevanja, ki ga morate odpraviti s suhim krtačenjem in ga redno kontrolirati. Taka mesta lahko premažete šele, ko na površini ni več vidnih sledov soli.
V. Zakaj je dosežena stopnja kritnosti nižja od tiste, navedene na pločevinki?
O: Kritnost oz. razlivnost premaza je odvisna od stanja, poroznosti ali teksture površine, na katero ga nanašate.
Večina površin, na katere se ti premazi običajno nanašajo, je naravno vpojnih. Morda je treba to vpojnost zmanjšati, saj nezalite površine vpijejo več materiala in tako zmanjšajo razlivnost. Na razlivnost premaza prav tako vpliva grobost površine. V nekaterih primerih, zlasti kadar gre za zidne površine z izrazito teksturo, lahko relief površino poveča za 30 %.
V: Ali lahko premazujem nove obloge Plastisol?
O: Zaradi kemikalij, ki so običajno prisotne v novih svežih oblogah, je priporočljivo, da so površine pred nanosom katerega koli premaza popolnoma izpostavljene vremenskim vplivom.
V: Imam kovinsko ograjo in me zanima, ali obstaja enostaven način njenega premazovanja?
O: Če uporabljate gladek kovinski premaz Johnstone‘s Smooth Metal Paint, vam temeljnega in osnovnega premaza ni treba uporabiti. Nanesete ga lahko neposredno na ograjo, ki ste jo predhodno ustrezno obdelali. Druga prednost je, da lahko drugi sloj nanesete že dve uri po nanosu prvega sloja.
V: Ali moram pri stenah, ki so na novo ometane in jih želim prebarvati z vinil mat barvo Johnstone‘s Covaplus Vinyl Matt, prej nanesti kar koli drugega?
O: Pustiti morate, da se omet temeljito posuši, zato vam priporočamo, da pred nanosom površino preizkusite z merilnikom vlažnosti. Ko se površina posuši, vam priporočamo nanos enega sloja rahlo razredčene vinil mat barve Johnstone‘s Covaplus Vinyl Matt, čemur sledita dva polna nanosa vinil mat barve Johnstone‘s Covaplus Vinyl Matt.
V: Vrata sem prebarval s profesionalno sijajno belo barvo Johnstone‘s Professional Gloss na osnovi topil. Kaj naj storim, če se na hrbtni strani vrat pojavita razbarvanje in porumenelost?
O: Izdelki na osnovi olja za stabilizacijo barve potrebujejo ultravijolično svetlobo, zato vam na mestih, kjer je sončne svetlobe malo, priporočamo uporabo alternativne sijajne barve na vodni osnovi, kot je Johnstone’s Aqua Water Based Gloss.
V: Kako lahko s sijajno barvo na vodni osnovi Johnstone‘s Aqua Water Based Gloss ponovno prebarvam notranje lesene površine, na katere je bil nanešen sijajni zaključni premaz na osnovi topil?
O: Temeljito zbrusite sijajne površine in nato nanesite en sloj osnovnega premaza na vodni osnovi Johnstone‘s Aqua Water Based Undercoat ter nato dva sloja sijajnega premaza na vodni osnovi Johnstone‘s Aqua Water Based Gloss. V primeru svilnatega zaključnega premaza pa najprej nanesite začetno plast temeljnega premaza na vodni osnovi Joncryl Water Based Primer Undercoat in nato akrilni svilnati premaz Acrylic Satin.
V: Zakaj je sijajna barva videti mat in se ni popolnoma posušila?
O: Temu pojavu pogovorno rečemo »cvetenje«. Do njega običajno pride, kadar je plast premaza, ki se še ni posušila, izpostavljena hladnim ali vlažnim razmeram, preden se povsem strdi. Atmosferski pogoji vlage in nizke temperature ne dopustijo, da bi se na materialu oblikoval film. V nekaterih primerih pa prav tako vplivajo na sušenje, zaradi česar površina ostane dlje časa lepljiva.
Johnstone’s lahko s ponosom pove, da imamo, ko govorimo o niansah, to področje resnično dovršeno. Naš napredni mix sistem vam zagotavlja niansiranje, skoraj vseh naših izdelkov, v preko 20.000 barvnih nians.
IZVEDI VEČPoiščite svojo težavo z našim orodjem za ugotavljanje težav z barvami in najdite rešitev. Če ne najdete odgovora na svoje vprašanje, lahko stopite v stik z nami na vilko.novak@ppg.com.
Zunanji